Даровете на влъхвите

Автор: О.Хенри
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Лабиринт
Брой страници 32
Година на издаване 2017
Корици твърди
Език български
Тегло 516 грама
Размери 22x33
ISBN 9786197055382
Баркод 9786197055382
Категории Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

„Даровете на влъхвите“ на О. Хенри е един от най-вълнуващите и вдъхновяващи разкази за любовта и саможертвата, за истински ценното в дните ни. Влъхвите, древните мъдреци, занесли дарове на Младенеца в яслата, въвеждат обичая да си разменяме подаръци. Но още по-мъдри от тях са двете пораснали деца в тази история, които продължават да вярват в чудеса и в изцелителната сила на любовта.

Вижте как цветето на любовта расте и разцъфва в тази изумителна книга.

ЗА АВТОРКАТА НА ИЛЮСТРАЦИИТЕ
Младата художничка Соня Дановски е родена в Изерлон, Германия. През 2008 г. завършва Нюрнбергския университет за приложни науки. Нейни творби са представяни на изложби в САЩ, Полша, Китай, Южна Корея.

Ключови думи: Тези книги ни разплакаха, Коледа е приказка, Да събудим коледния дух, Промо -10%, Четем приказки, Приказен свят, Магията на приказките, Празнични майски отстъпки, Коледни истории за деца

от Ели Стефанова / дата: 22 ное 2018

Този разказ е прекрасен. няма как да не докосне душата ти. И няма как да не се появят сълзи в очите.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

О. Хенри (1862 - 1910), чието истинско име е Уилям Сидни Портър, е роден в Грийнбъро, Северна Каролина. Баща му е бил аптекар. Когато Уилям е на три години, умира майка му и той е отгледан от баба си и леля си. В детските си години момчето чете много, но на петнадесетгодишна възраст напуска училище и работи в дрогерия, а после в едно тексаско ранчо. Премества се в Хюстън, а после в Остин, където сменя множество работи, включително и тази на банков чиновник. Оженва се през 1882 г. Има син и дъщеря. През 1884 започва да издава седмичния вестник “Търкалящият се камък”. След като не успява да се задържи на пазара със своето издание, Уилям Потър започва работа в “Хюстън поуст” като репортер. През 1894 г. в Първа национална банка в Остин, където той работи като касиер, откриват, че липсва голяма сума. Обвиняват го в присвояването й, но той избягва от следствието в Хондурас. Там прекарва три години, но след като научава, че жена му е тежко болна, се връща в Остин. През 1897 г. го осъждат заради липсващата сума, макар вината му да не е напълно доказана. През следващата години влиза в затвора.

Там Уилям Портър започва да пише разкази, за да припечели пари за издръжката на дъщеря си Маргарет. Първият му разказ “Коледния чорап на Дик Свиреца” (1899) * (публикуван в сборника с разкази на О. Хенри “Дългият път” на ИК “Кронос”) е публикуван в “Маклърс Магазин”. След три години Портър излиза от затвора и променя името си на О.Хенри. Според някои биографи той взема псевдонима си от името на пазача в затвора – Орин Хенри. Според други той е съкращение от името на френски фармацевт, фигуриращ в лекарствения справочник, който О. Хенри използва при работа си в аптеката към затвора.

През 1902 г. О.Хенри се премества в Ню Йорк и от края на 1903 до 1906 г. пише по един разказ седмично за “Ню Йорк Уърлд”, като публикува и в други списания. Неговият първи сборник “Зелки и крале” излиза през 1904 г. Вторият “Четири милиона” е публикуван две години по-късно. В него, както и в “Горящата лампа” (1907), авторът изследва живота на нюйоркчани. В “Сърцето на Запада” (1907) О.Хенри събира разкази, свързани с живота на фермери и каубои. “Последният трубадур”, включен в споменатия сборник, е наречен от един американски критик “най-добрата уестърн-история в американската литература”** . (в превод на български този разказа е поместен в сборника на ИК “Кронос” с едноименно заглавие) Може би най-известният разказ на О.Хенри “Отмъщението на червения вожд” е включен в колекцията “ Кръговрати“ (1910).

Приживе О.Хенри публикува 10 сборника с разкази и над 600 разказа. Неговите последни години обаче са помрачени от алкохолизма, влошеното му здраве и финансови проблеми. Той е бил бърз разказвач като Чехов, способен да напише разказа за няколко часа и често го е правел, притиснат от сроковете във вестника. През 1907 г. О.Хенри се жени за Сара Колман, също родом от Грийбъро. Бракът им е несполучлив и те се разделят една година по-късно. О. Хенри умира от цироза на черния дроб на 5 юни 1910 г. Три сборника с негови разкази са публикувани след смъртта му: “Оттук-оттам” (1911), “Търкалящи се камъни” (1912) и “ Безпризорните” (1917). През 1918 г. в САЩ е учредена награда на негово име, която се дава за най-добрите разкази, публикувани в пресата.