Бялата крепост

Автор: Орхан Памук
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 7

Издател Еднорог
Брой страници 222
Година на издаване 2005
Корици меки
Език български
Тегло 227 грама
Размери 20x13
ISBN 9789543650972
Баркод 9789543650972
Категории Съвременна световна проза, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

По време на морска битка млад венецианец е пленен от турците и продаден на истанбулския пазар за роби. Венецианецът попада в дома на турски учен, изгарящ от желание да опознае развитието на науката в Западния свят. Двамата мъже си приличат външно като две капки вода - а с времето и духовната връзка между тях става все по-силна, скрепена от споделени тайни и грехове, мечти, съмнения и надежди.
Отношенията между господар и роб стават все по-сложни, двамата се озовават в близкото обкръжение на султана и получават поръчение да изобретят невиждано оръжие, с което да бъдат победени неверниците.
Венецианецът и турчинът, посветили живота си на себепознанието, потеглят на поход със султанската войска - поход, който ще ги отведе в подножието на загадъчната и непостижима Бяла крепост.

"Орхан Памук разказва като Шехерезада"
НЮ Йорк Таймс

..Най-изтъкнатият писател на Турция, една от най-забележителните фигури на литературната сцена изобщо.
Таймс Литераро Съплемемт

Ключови думи: Магически реализъм

от КоКо / дата: 12 юни 2019

Не ме впечатли въобще книгата, имах по-високи очаквания както към автора, така и към самото произведение.

от Роси Б. / дата: 17 юли 2018

Дочетох я. Не мисля, че бих прочела нещо друго от този автор. Голямо разочарование.

от Роси Б. / дата: 11 юли 2018

Още не съм я дочела, остава ми малко, но ей така напук ще я дочета да видя дали изобщо има нещо в тая книга. Но до 7глава от 11 общо - стила според мен никакъв го няма, липсва ми действие, монотонно е. Все пак докато се возя ще я дочета може би.

от Иван Генов / дата: 30 мар 2015

За мен романът е много оригинален и добър, с чудесни паралели на двете светоусещания - христианското и това на Исляма, доказвайки за пореден път по-скоро подобието, отколкото различието.

от Антон Корчев / дата: 02 апр 2014

Не знам на Тодор и Искра какво им е харесало чак толкова в книгата. За мен беше изгубено време. Ужасно проточване на действието и край, който не обясни нищо. Откачена история.

от Тодор / дата: 25 авг 2011

Прочетох книгата преди 2 години. Много ми хареса. Не беше първата книга с автор Орхан Памук, прочетена от мен. Книгата е с завладяващ сюжет и се чете бързо - увлекателна е. Препоръчвам я на хора, които харесват средновековието, битките за религиозно надмощие между исляма и християнството и екзотични места.

от Искра / дата: 31 юли 2008

Прави са, когато казват, че пише като Шехерезада. Романът е създаден, така че да се слееш в едно с ритъма на неговите герои. Двама мъже, които искат да открият собствената си същнот, съдбата ги събира, за да останат заедно до края. Сила и слабост разтърсва тяхното съжителство, но по този начин успяват да преоткрият себе си. В основата на романа витае силното желание за развитие и голяма любов към живота. Потопете се в света на приказното.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

"Бялата крепост'' е третият роман на автора, носител на Нобелова награда за литература. Романът на Орхан Памук е представителен за късния постмодернизъм, умело се представят два различни свята - Изтока и Запада. В него ярко се описват  характерните разбирания за постмодернистичната концепция, чрез сблъсъка и взаимодействието между два различни мирогледа за истината, желанието, житейското самоосъзнаване и съхранение на личността.

Орхан Памук е известен турски автор. В творчесвото си разказва за ограниченото мислене, за завистта и затвореността на турските си съграждани, автор доказващ свободата на словото. Неговите книги са преведени на над 30 езика.

Той е един от най-продаваните автори в България, а и в цял свят.

Диана Атанасова - Варна - Мария Луиза

Приказка за срещата на Изтока и Запада, разказана от един от най-талантливите автори в турската литературна традиция.
Орхан Памук захваща нелеката задача да пренесе читателя назад в историята - в златните години на османските султани, когато един млад венецианец попада в плен, отведен е в Истанбул, вижда бляскавите тържества на едни от последните победи на османското оръжие и осъзнава, че трябва да започне нов живот като помощник на млад учен, който търси Знанието.

Звучи като приключение, но всъщност Памук предлага една литература, която кореспондира с историческите романи на Умберто Еко. Заплетените загадки, редуването на исторически реалности с въображаеми епизоди и персонажи, създават  една дълбока интелектуална среда, която предизвиква силни емоционални усещания.
Паметта, забравата, несполученото завръщане, срещата с друга култура и носталгията – това са истинските теми на „Бялата крепост”, които са предадени едновременно зряло и увлекателно. Приказката на Памук е една разказана в ориенталско темпо история, изискваща внимание, но веднъж заразен от нейната магия, човек трудно може да се откъсне от омайното нашепване на големия разказвач.

Димо Георгиев - Хеликон Шумен

Орхан Памук е роден на 7 юни 1952 г. в Истанбул в семейство с добро обществено положение - баща му е директор на турския клон на IBM. Орхан Памук завършва Робърт колеж, по това време вече средно училище, след което учи архитектура в Истанбулския технически университет. През този период той започва да се занимава основно с писателска дейност. Завършва журналистика в Истанбулския университет през 1977, а от 1985 до 1988 посещава Университета Колумбия в Ню Йорк и Университета на Айова. През 1982 се жени, но през 2001 се развежда.

През 2005 г. две турски професионални асоциации завеждат наказателно дело срещу Орхан Памук заради негови противоречащи на турското законодателство изявления във връзка с Арменския геноцид от 1915-1917 и избиването на 30 000 кюрди от турското правителство. През януари 2006 обвиненията са отхвърлени по процедурни причини.

На 12 октомври 2006 е награден с Нобелова награда за литература.